м. Львів, вул. Роксоляни, 18

Користь та шкода вітаміну – Д.

Вітамін D допомагає регулювати кількість кальцію та фосфату в організмі.

Ці поживні речовини необхідні для підтримки здоров’я кісток, зубів та м’язів.
Нестача вітаміну D може призвести до деформацій кісток, таких як рахіт у дітей, та біль у кістках, викликаний станом, який називається остеомаляцією у дорослих.

Хороші джерела вітаміну D

Приблизно з кінця березня / початку квітня до кінця вересня більшість людей повинні мати змогу виробляти весь необхідний їм вітамін D із сонячного світла.

Тіло створює вітамін D під прямими сонячними променями на шкірі, перебуваючи на вулиці.

Але між жовтнем і початком березня ми не виробляємо достатньо вітаміну D із сонячного світла.
Вітамін D також міститься в невеликій кількості продуктів.

А саме:
– жирна риба – така, як лосось, сардини, оселедець та скумбрія
– червоне м’ясо
– печінка
– яєчні жовтки
– збагачені продукти — наприклад, каші для сніданку
Іншим джерелом вітаміну D є харчові добавки.

Скільки вітаміну D мені потрібно?

Приблизно з кінця березня / початку квітня до кінця вересня більшість людей повинні мати змогу виробляти весь необхідний їм вітамін D від сонячного світла на шкірі.

Дітям у віці від 1 року та дорослим потрібно 10 мікрограмів вітаміну D на день. Сюди входять вагітні жінки та жінки, які годують груддю, а також люди, яким загрожує дефіцит вітаміну D.

Дітям віком до 1 року потрібно 8,5-10 мікрограмів вітаміну D на день.

Мікрограм в 1000 разів менший, ніж міліграм (мг). Слово мікрограм іноді пишуть із грецьким символом μ, за яким слідує буква g (μg).

Іноді кількість вітаміну D виражається як міжнародні одиниці (МО). 1 мікрограм вітаміну D дорівнює 40 МО. Отже, 10 мікрограмів вітаміну D дорівнює 400 МО.

Чи слід приймати добавку з вітаміном D?

Поради для дорослих та дітей старше 4 років
В осінньо-зимовий період потрібно отримувати вітамін D зі свого раціону, оскільки сонце недостатньо сильне, щоб організм виробляв вітамін D.

Але оскільки людям важко отримувати достатньо вітаміну D лише з їжею, кожному (включаючи вагітних та жінок, що годують груддю) слід розглянути можливість прийому щоденної добавки, що містить 10 мікрограмів вітаміну D, восени та взимку.

З кінця березня до початку квітня до кінця вересня більшість людей можуть виробляти весь необхідний їм вітамін D через сонячне світло на шкірі та збалансованим харчуванням.

Ви можете не приймати добавки з вітаміном D протягом цих місяців.

Люди, яким загрожує дефіцит вітаміну D.

Деякі люди не отримують достатньо вітаміну D із сонячного світла, оскільки вони дуже мало або взагалі не мають сонячного світла.

Департамент охорони здоров’я та соціальної допомоги рекомендує приймати щоденну добавку, що містить 10 мікрограмів вітаміну D протягом року, якщо:

– буваєте не часто на свіжому повітрі;
– перебувають у такому закладі, як будинок опіки;
– зазвичай носите одяг, який покриває більшу частину вашої шкіри під час перебування на вулиці.

Якщо у вас темна шкіра – наприклад, у вас африканське, африкансько-карибське або південноазіатське походження – ви також можете не отримувати достатньо вітаміну D із сонячного світла.

Вам слід подумати про прийом щоденної добавки, що містить 10 мікрограмів вітаміну D протягом року.

Поради немовлятам та маленьким дітям

Департамент охорони здоров’я та соціальної допомоги рекомендує немовлятам від народження до 1 року приймати щоденну добавку, що містить 8,5-10 мікрограмів вітаміну D протягом року, якщо вони:

– на грудному вигодовуванні
– годують сумішшю і мають менше 500 мл (приблизно півлітра) дитячих сумішей на день, оскільки дитячі суміші вже збагачені вітаміном D
Дітям у віці від 1 до 4 років слід давати щоденну добавку, що містить 10 мікрограмів вітаміну D.

У більшості аптек та супермаркетів ви можете придбати добавки з вітаміном D або вітамінні краплі, що містять вітамін D (до 5 років).

Що станеться, якщо я прийму занадто багато вітаміну D?

Прийом занадто багато добавок вітаміну D протягом тривалого періоду часу може призвести до накопичення занадто багато кальцію в організмі (гіперкальціємія). Це може послабити кістки та пошкодити нирки та серце.

Якщо ви вирішите приймати добавки з вітаміном D, для більшості людей буде достатньо 10 мікрограмів на день.

Не приймайте більше 100 мікрограмів (4000 МО) вітаміну D на день, оскільки це може бути шкідливим. Це стосується дорослих, включаючи вагітних та жінок, що годують груддю, та людей похилого віку, а також дітей віком від 11 до 17 років.
Діти у віці від 1 до 10 років не повинні мати більше 50 мікрограмів (2000 МО) на день. Немовлята до 12 місяців не повинні мати більше 25 мікрограмів (1000 МО) на день.

Деякі люди мають медичні застереження, які означають, що вони не можуть безпечно прийняти стільки. Якщо є сумніви, слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо ваш лікар рекомендував приймати іншу кількість вітаміну D, слід дотримуватися їх порад.

Не можна передозувати вітамін D під впливом сонячних променів. Але завжди пам’ятайте, що слід прикривати чи захищати шкіру, якщо ви довгий час перебуваєте на сонці, щоб зменшити ризик пошкодження шкіри та раку шкіри.