м. Львів, вул. Роксоляни, 18

Дихальна гімнастика йогів

Від дихання залежить наше життя. Наслідком нестачі кисню в крові є порушення всіх систем нашого організму, що в свою чергу призводить до виникнення різноманітних хвороб і навідь до смерті.

Організм людей, які не тренуються, не отримує кисень в повній мірі. У них працює лише верхня частина легень, тому в кров поступає менше кисню і через це страждають всі органи. Їхнє дихання є поверховим і неглибоким. Для компенсації цього недоліку частота дихання мимоволі збільшується. Чим це небезпечно?

Вчення йогів стверджує, що природою визначена кількість дихання для кожної людини і чим частіше вона дихає, тим раніше помирає. А повільне, глибоке дихання навпаки подовжує його. Тому йоги вважають правильним лише глибоке і ритмічне дихання, як дихали наші предки. З розвитком цивілізації ритм життя пришвидшився і дихання стало відповідати йому.

Звичайно, що неможливо контролювати своє дихання постійно, але можна призвичаїтися робити повне дихання хоча б один раз на день (в ідеалі необхідно довести цю кількість до 3 разів). Проводити цю процедуру слід за пів години до їжі. Головне правило – дихати лише через ніс. Коли ми дихаємо через ніс в наш організм не потрапляє холодне повітря, пил та отруйні гази (ті що мають запах). Наш рот не годиться для таких цілей.

З чого складається дихання йогів

Верхнє дихання – відбувається за допомогою підняття ключиць. Цікаво, що жінки в більшості дихають саме так. За такого способу дихання повітря потрапляє лише у верхню частину легень.

Середнє дихання – заповнення повітрям середньої частини легень.

Глибоке (черевне) дихання – діафрагма опускається (м’язова перегородка, яка розділяє грудну і черевну порожнини), а живіт випинається вперед. Таким чином повітря надходить у нижню частину легень. Важливо, щоб при такому диханні живіт не був сильно стягнутий поясом.

Виконання повного дихання йогів

Необхідно сісти або встати прямо і спокійно видихнути. Опустити діафрагму і випнути живіт (щоб проконтролювати рухи живота, покладіть на нього долоню). Таким чином нижня частина легень наповниться повітрям. Щоб наповнити середню частину легень повітрям випніть середню частину грудної клітки і нижні ребра. Потім необхідно випнути верхні ребра, підняти ключиці, вигнути груди і злегка втягнути живіт – при цьому діафрагма буде служити опорою легеням. Вдих закінчений. Всі стадії повинні плавно змінювати одна одну.

Видих. Втягніть живіт, стисніть грудну клітку і опустіть плечі. Робіть всі рухи без напруги.

Ця гімнастика проводить повну вентиляцію легень і є хорошою профілактикою від простудних та легеневих захворювань. Дихаючи кілька хвилин за цією методикою, можна позбутися від ознобу.

Дихальна гімнастика йогів – це потужна зброя проти стресу. Вона сприяє розслабленню організму, омолоджує і тонізує його, збагачує кров киснем та позитивно впливає на ендокринну систему.

В нижньому відділі легень найбільш інтенсивний кисневий обмін і коли туди надходить повітря серцебиття сповільнюється, м’язи розслаблюються, тиск знижується, проходить почуття занепокоєння та напруги. Також завдяки скороченню м’язів стінок живота і діафрагми, відбувається масаж внутрішніх черевних органів.

Затримка дихання – це ще одна вправа йогів. Вона відновлює сили та заспокоює нервову систему. Цю вправу можна робити, як стоячи, сидячи, так і лежачи. В ній вдих і видих виконується, як і при повному диханні, через ніс. Під час вдиху рахуєте до 8, затримуєте дихання на вісім – тридцять дві секунди (довжину паузи необхідно збільшувати поступово). Під час видиху, теж рахуєте до 8. Цю вправу слід робити двічі-тричі на день.

Від пониженого тиску і болю голови, допоможе наступна вправа. Потрібно встати прямо, носочки і п’ятки поставте разом, руки опустіть вниз. Спочатку робите повний видих, потім повний вдох. Необхідно великими пальцями, щільно закрити вуха, а середніми затиснути крила носа. Опустити підборіддя на груди, надути щоки, закрити очі, вказівні пальці покласти на повіки. Залишатися в такому положенні необхідно скільки можете. Підняти голову, прибрати пальці з носа та повік, зробити повільний повний видих. Забрати пацьці з вух і опустити руки. Ця вправа одразу принесе вам полегшення.

І пам’ятайте, що дуже корисно поєднувати аеробні вправи і фізичну активність.