м. Львів, вул. Роксоляни, 18

БАЖАЄТЕ ЗМІНИТИ СВОЄ САМОПОЧУТТЯ – ПОЧНІТЬ ЗМІНЮВАТИ СВОЮ ПОВЕДІНКУ!

 

 

Адреналін – гормон страху і тривоги. Серце йде в п’яти, людина блідне, реакція “бий і біжи”. Виділяється у ситуації небезпеки, стресу та тривоги. Зростає пильність, внутрішня мобілізація, відчуття занепокоєння. Норадреналін – гормон ненависті, люті, злості і вседозволеності. Попередник адреналіну, виробляється у тих же ситуаціях, головна дія – б’ється серце і звуження судин, але все лютіше і коротше, і обличчя червоніє. Короткий спалах злості (норадреналін), потім страх (адреналін). Зіниці не розширюються, судини головного мозку – так само.

 

Тварини по запаху визначають, виділяється адреналін або норадреналін. Якщо адреналін, вони розпізнають слабака та переслідують його. Якщо норадреналін  розпізнають лідера і готові підкоритися.

 

Великий полководець Юлій Цезар становив кращі військові загони тільки з тих солдатів, які при вигляді небезпеки червоніли, а не блідли.

 

Радість буває різноманітною. Є радість безтурботна і безхмарна, вона дарує нам прозоре відчуття щастя, а є радість шалена – наповнена задоволеннями і натхненнями. Так ось, ці відмінні радощі виробляють два різних гормони. Шалена радість з ейфорією – це гормон дофамін. Радість безтурботна і безхмарна – це гормон серотонін.

 

Дофамін – гормон нестримної радості, задоволення і ейфорії. Дофамін спонукає нас до вчинків, божевілля, відкриття і завоювання. Підвищенний рівень цього гормону робить з нас донкихотів та життєлюбів. А також напроти, якщо ми відчуваємо дефіцит дофаміну в організмі, ми робимося нудними іпохондріками.

Будь-яке заняття або стан, від якого ми отримуємо (а ще точніше – смакуємо) щиру радість та захоплення, сприяє потужному виділенню гормону дофамін у кров. Нам це подобається і через деякий час наш мозок «просить додати». Власне так у нашому житті виникають хоббі, звички, улюблені місця, любима їжа…  Крім того, дофамін викидається і при стресових ситуаціях, щоб ми не померли від страху, шоку або болю: дофамін пом’якшує біль та допомагає людині адаптуватись до складних умов. Нарешті, гормон дофамін приймає участь у важливих процесах, як запам’ятовування, мислення, регуляція циклів сну. Брак гормону дофамін призводить до депресії, ожиріння, хронічної втоми. Найпростіший спосіб виробляти дофамін – слухати музику. В цілому – займатися тим, що викликає задоволення.

 

Серотонін – це впевненість у собі, збільшення сил та енергіїі. Дефіцит серотоніну в мозку- це втрата настрою,  зростаюче занепокоєння, деградація, відволікання уваги, депресія, у найважчих формах. Недостатня кількість серотоніну призводить до  нав’язливих або страшних думок. При підвищенні рівня серотоніну, у людини пропадає депресія, а з’являється гарний настрій, радість до життя, додається енегія і активизирується життєдіяльність.

 

Тестостерон – гормон мужності та статевого потягу. Тестостерон активізує чоловічу поведінку, яка  є відмінною рисою від жінки , а саме: агресивність, схильність до ризику, домінантність, енергійність, самовпевненість, нетерплячість, бажання змагатися. Чоловіки легко спалахують гнівом і виявляють войовничість. Збільшення рівня тестостерону покращує кмітливість і “збиває” емпатію.

 

Естроген – гормон жіночості. Вплив цього гармону проявляється як:  відчуття паніки, милосердя, чуйність, любов до дітей, слізливість. Естроген викликає у жінок потяг до протилежної статі.

 

Окситоцин – гормон довіри та ніжної прихильності. Підвищення рівня окситоцину в крові викликає у людини почуття задоволення, зниження страхів та непокою, почуття довіри о партнера. На фізіологічному рівні, окситоцин запускає механізм прихильності: саме він прив’язує матір або батька  до своєї дитини, а жінку до чоловіка,  чоловікам додає романтичного настрою і сексуальної прихильості. Зокрема, окситоцин змушує одружених/закоханих чоловіків триматися подалі від сторонніх привабливих жінок. Цікаво, що окситоцин добре лікує аутизм: і діти, і дорослі люди, які страждають аутизмом, після лікування окситоцином стали не тільки більш емоційними , але й краще почали розуміти і розпізнавати емоції інших. Люди з високим рівнем окситоцину живуть більш здоровим і довгим життям, оскільки окситоцин покращує стан нервової і серцевої системи плюс стимулює вироблення ендорфінів – гормонів щастя.

 

Фенілетиламін – гормон закоханості: якщо він при вигляді привабливого об’єкта в нас “прокинувся”, у нас виникає жива симпатія та любовний потяг. Фенілетиламін присутній у шоколаді, солодощах та дієтичних напоях, однак споживання цих продуктів не допоможе  винекненню закоханості, необхідний фенілетиламін інший, ендогенний, тобто він виділяється  мозком.

 

Ендорфіни народжуються у переможному бою та допомагають забути про біль. Морфін – основа героїну, а ендорфін – скорочена назва для ендогенного морфіну, тобто наркотику, який виробляється у нас самим організмом. У великих дозах ендорфін  підвищує настрій та запускає ейфорію, однак «гормоном щастя і радості» називати його невірно: викликає ейфорію дофамін, а ендорфіни тільки сприяють активності дофамін. Головна дія ендорфіну – це мобілізація наших резервів, які дозволяють забути про біль.

Умови вироблення ендорфіну: здоровий організм, серйозні фізичним навантаження, трохи шоколаду та відчуття радості.  Для спорстмена – це “друге дихання”, яке відкривається на довгій дистанції (“ейфорія бігуна”) або у спортивному змаганні, коли сили здаються на виході, але перемога близька.

 

Якщо розглядати дію гормонів та нейромедіаторів спрощено це виглядає так.

  • Сприйняття й аналіз інформації регулюється норадреналином. Чим вище норадреналін, тим вище швидкість прийому і переробки інформації.
  • Емоційна реакція на отриману інформацію залежить від серотоніну. Чим вище серотонін, тим реакція більш зважена, адекватна, збалансована.
  • Генерація варіантів дій визначається дофаміном: чим вище його рівень, тим легше і швидше людина вигадує різноманітні варіанти рішення – втім, не особливо перевіряючи їх критикою.
  • Перевірка критикою і відсіювання неадекватних варіантів – це робота серотоніну.
  • А ось, щоб врешті-решт прийняти рішення і почати діяти, потрібен адреалін.

 

Що важливо знати про гормони: більшість з них запускається тією ж фізичною активністю, яку вони виробляють.

 

Щоб чоловікові підвищити свою мужність, йому потрібно почати вести себе мужньо: тестостерон запускає здорову агресивність, але і запускається единобоствами, силовими             й екстремальними видами спорту.

 

Якщо жінка частіше дозволяє собі страхи, її організм підсилює вироблення естрогену, а це додасть відчуття паніки, тривоги, слізливості.

 

Окситоцин зміцнює довіру і близьку прихильність. Почніть довіряти коханим, говоріть їм теплі слова, і ви підвищите у собі рівень окситоцину.

 

Ендорфін допомагає долати біль і дає сили на майже неможливе. Що потрібно, щоб запустити цей процес? Ваша готовність до фізичних навантажень, звичка долати себе…

 

Якщо ви хочете отримувати стан захвату і ейфорії, йдіть туди, де практикується ця поведінка. Почніть у компанії таких же, як ви, кричати від захвату – забурливший у вашій крові дофамін приведе вас у захват. Поведінка захвату запускає переживання захвату.

 

Людина у депресії вибирає сірі тони, але серотонін поліпшує настрій, запускає  яскраве сонячне світло. Людина у поганому настрої сутулиться і воліє закриватися у самоті. А гарна постава і прогулянки сприяють виробленню серотоніну, який запускає вам відчуття радості та щастя.

 

Висновок: вилазьте з барлогів, розпрямляйте спину, вмикайте яскраве світло, тобто ведіть себе так, як веде себе радісна людина, і ваш організм почне виробляти серотонін, гормон радості та щастя.